Spis treści

Dowiedz sie wiecej o zinamax

Trądzik różowaty – przewlekła choroba skóry

Charakterystyka i podtypy

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, charakteryzująca się rumieniem, grudkami i krostkami. Choć nie jest uleczalny, istnieje wiele skutecznych metod terapeutycznych, które pomagają złagodzić objawy i poprawić jakość życia chorych.

Warto zaznaczyć, że trądzik różowaty ma nieznane pochodzenie. Diagnoza opiera się na objawach klinicznych, które określają sposób leczenia. Istnieje 4 podtypy choroby:

  • Postać rumieniowa z teleangiektazjami
  • Postać grudkowo-krostkowa
  • Postać przerostowo-naciekowa
  • Postać oczna

Każda postać wymaga innego podejścia terapeutycznego. Najprostsza do leczenia jest postać grudkowo-krostkowa, gdzie często wystarcza terapia miejscowa. Dla postaci ocznej także pomocne mogą okazać się leki miejscowe. Trudniejsze do leczenia są postacie przerostowo-naciekowa i rumieniowa.

Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym trądziku różowatego używa się leków oficjalnie zarejestrowanych, takich jak:

  1. Metronidazol
  2. Kwas azelainowy
  3. 10% sulfacetamid sodu i 5% siarki

krem do twarzy na leczenie trądziku różowatego

Metronidazol

Dostępny w formie żelu, kremu lub płynu o stężeniu 0,75% lub 1%. Wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, a także redukuje zaczerwienienie skóry. Uważany jest za najskuteczniejszy i najlepiej tolerowany przez pacjentów.

Kwas azelainowy

Dostępny jako 15% żel lub 20% krem, kwas azelainowy działa przeciwzapalnie i antyutleniająco. Znajduje zastosowanie głównie przy postaci grudkowo-krostkowej, choć niektórzy pacjenci mogą odczuć podrażnienia.

10% sulfacetamid sodu i 5% siarki

Te substancje stosuje się razem lub osobno w formie płynu, żelu lub kropli. Wykazują skuteczność w leczeniu postaci grudkowo-krostkowej i rumieniowej.

Leczenie doustne

Leczenie doustne stosuje się, gdy wymagane jest intensywniejsze działanie. Używa się głównie antybiotyków należących do tetracyklin, takich jak:

  • Tetracyklina (250-1000 mg/24h)
  • Doksycyklina (100-200 mg/24h)
  • Minocyklina (100-200 mg/24h)

Należy pamiętać, że tetracykliny nie są oficjalnie zarejestrowane do leczenia trądziku różowatego, ale ich skuteczność w długotrwałej terapii została potwierdzona.

Alternatywne podejście

Niewielkie dawki tetracyklin mogą być jeszcze skuteczniejsze w niwelowaniu objawów. Alternatywnie stosuje się też inne antybiotyki jak erytromycynę, klarytromycynę, azytromycynę oraz metronidazol w tabletkach. Warto również zwrócić uwagę na dostępne suplementy diety, które mają zaskakujące rezultaty. Bardzo często problemy z trądzikiem rozpoczynają się od brakach w witaminach i minerałach.

Maści dostępne bez recepty i na receptę

maść na trądzik różowaty bez receptyDostępne bez recepty w Polsce jest jedynie kwas azelainowy w maści, natomiast na receptę można dostać metronidazol.

Niestety sulfacetamid sodu, dostępny na świecie w różnych formach, w Polsce występuje tylko jako krople do oczu na receptę.

Indywidualne podejście i cierpliwość

Warto podkreślić, że każdy przypadek trądziku różowatego jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Współpraca z doświadczonym dermatologiem pozwoli dobrać najlepsze rozwiązania i poprawić komfort życia. Zadbajmy o zdrową skórę, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając potencjalnych czynników nasilających chorobę.

Informacje o autorze: Dorota Fiszek

Cześć, jestem Dorota, specjalistka od pielęgnacji skóry i redaktorka bloga o trądziku. Pasjonuję się kosmetologią, zwłaszcza naturalnymi metodami leczenia problemów skórnych, takich jak trądzik różowaty. Praca na blogu pozwala mi dzielić się wiedzą i doświadczeniem, pomagając innym poprawić kondycję swojej skóry. Aktywnie uczestniczę w szkoleniach branżowych, aby być na bieżąco z nowościami w dziedzinie pielęgnacji skóry. Moja pasja i zaangażowanie skupiają się na świadomym wyborze kosmetyków i promowaniu zdrowej pielęgnacji.